Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o traktacie z Maastricht
Traktat stał się fundamentem Unii Europejskiej w jej obecnej formie
Traktat z Maastricht – oficjalny tytuł to Traktat o Unii Europejskiej – jest fundamentem Unii w jej obecnej formie.
Był owocem kilkuletnich negocjacji między rządami krajowymi. Został podpisany w holenderskim mieście Maastricht, leżącym blisko granicy z Belgią i Niemcami. Oto pięć rzeczy, które należy wiedzieć o tym traktacie:
1.
Dał początek Unii Europejskiej
Zacieśnienie współpracy
Dzięki traktatowi z Maastricht państwa europejskie zaczęły bliżej ze sobą współpracować w kilku nowych obszarach:
2.
Został podpisany przez 12 państw
3.
Stworzył warunki do wprowadzenia euro
Wspólna waluta Europejczyków
Traktat z Maastricht otworzył drogę do stworzenia wspólnej europejskiej waluty. Ustanowił także Europejski Bank Centralny (EBC) i Europejski System Banków Centralnych oraz określił ich zadania. Podstawowym celem EBC jest utrzymywanie stabilności cen, czyli ochrona wartości euro.
Traktat był zwieńczeniem trwającej kilkadziesiąt lat debaty nad rozszerzeniem współpracy gospodarczej w Europie. W roku 1986 europejscy przywódcy zaczęli ponownie rozważać stworzenie wspólnej waluty, a w 1989 zadecydowali, że zostanie ona wprowadzona w trzech etapach.
Oficjalnie wyznaczono je właśnie w traktacie z Maastricht:
4.
Określił kryteria przystąpienia do strefy euro
W traktacie ustalono również zasady funkcjonowania euro w praktyce. Między innymi wskazano, co musi zrobić kraj, który chce wejść do strefy euro.
Te zasady, nazywane kryteriami z Maastricht lub kryteriami konwergencji, mają zapewnić, że wejście nowego kraju do strefy euro nie naruszy stabilności cen w całej strefie.
Warunkiem wprowadzenia wspólnej waluty jest stabilna sytuacja w następujących obszarach:
5.
Stanowił ogromny krok naprzód w procesie integracji europejskiej
Państwa europejskie zbliżyły się do siebie
Od momentu podpisania traktatu z Maastricht państwa europejskie zacieśniły współpracę, chociaż decyzje dotyczące niektórych obszarów, takich jak polityka gospodarcza czy fiskalna, nadal zapadają na szczeblu krajowym. Europejscy przywódcy podjęli dalsze działania, żeby pogłębić integrację:
Obecnie współpraca europejska przynosi korzyści około 450 milionom ludzi z 27 państw członkowskich
W okresie, jaki upłynął od uzgodnienia planu wprowadzenia wspólnej waluty, euro stało się drugą z najczęściej kupowanych i sprzedawanych walut na świecie oraz nieodłączną częścią codziennego życia około 350 milionów ludzi w krajach strefy euro.
ROZBUDZILIŚMY TWOJĄ CIEKAWOŚĆ?
TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI