Pět věcí, které potřebujete vědět o Maastrichtské smlouvě
Smlouva položila základy Evropské unie, jak ji známe dnes
Maastrichtská smlouva, oficiálně Smlouva o Evropské unii, položila základy Evropské unie, jak ji známe dnes.
Byla výsledkem několika let vyjednávání mezi vládami a podepsána byla v nizozemském městě Maastricht, které leží u hranic s Belgií a Německem. Těchto pět věcí byste měli o Smlouvě vědět:
1.
Založila Evropskou unii
Větší míra spolupráce
Maastrichtská smlouva výrazně rozšířila spolupráci mezi evropskými zeměmi v řadě nových oblastí:
2.
Podepsalo ji 12 zemí
3.
Položila základy eura
Jednotná měna Evropanů
Maastrichtská smlouva vytvořila podmínky pro zavedení jednotné evropské měny – eura. Smlouva také založila Evropskou centrální banku (ECB) a Evropský systém centrálních bank a popisuje jejich cíle. Prvořadým cílem ECB je udržovat cenovou stabilitu, tzn. zajišťovat hodnotu eura.
Přijetím smlouvy se završilo několik desetiletí diskuzí o prohloubení hospodářské spolupráce v Evropě. Čelní evropští představitelé myšlenku zavedení jednotné měny znovu otevřeli v roce 1986 a v roce 1989 se zavázali k přechodnému procesu ve třech etapách.
Maastrichtská smlouva formálně stanovila tyto etapy:
4.
Zavedla kritéria přijetí eura, která musí země splňovat
Stanovila také pravidla fungování eura v praxi. K nim patřila i pravidla určující, co musí země učinit, než vstoupí do eurozóny.
Účelem těchto konkrétních pravidel, nazývaných někdy maastrichtská kritéria nebo kritéria konvergence, je udržení cenové stability v eurozóně i poté, co měnu přijmou nové země.
Pravidla zajišťují, aby přistupující země byly stabilní v těchto oblastech:
5.
Znamenala obrovský skok vpřed v oblasti evropské integrace
Sbližování Evropy
Od podpisu Maastrichtské smlouvy dochází k sbližování evropských zemí, i když některé oblasti politiky, například hospodářská a fiskální politika, zůstávají na vnitrostátní úrovni. Čelní evropští představitelé se dohodli na dalších krocích vedoucích k hlubší integraci mezi evropskými státy, např.:
Dnes výhody evropské spolupráce využívá zhruba 450 mil. obyvatel z 27 členských států.
Od odsouhlasení plánu na jeho zavedení se euro stalo druhou nejobchodovanější světovou měnou a je součástí každodenního života zhruba 350 mil. obyvatel zemí eurozóny.