Ujawnianie informacji związanych z klimatem
21 kwietnia 2023 (aktualizacja 25 czerwca 2024)
Ujawniane informacje klimatyczne odnoszą się do dokumentów publikowanych przez różne organizacje – przedsiębiorstwa, banki i instytucje, w tym EBC – na temat ich śladu węglowego i ekspozycji na ryzyko klimatyczne. Pokazują, jak organizacje wpływają na zmianę klimatu i jak ją odczuwają.
Na przykład ujawniane dane klimatyczne mogą dotyczyć poziomu emisji dwutlenku węgla z fabryk danej firmy, wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie bądź susze, na jej działalność lub stopnia ekologizacji jej inwestycji. Mogą też przedstawiać działania planowane przez organizację w tym obszarze.
Dane związane z klimatem mogą być ujawniane w różny sposób, m.in. w formie raportów, stron internetowych lub innych ogólnodostępnych informacji.
Przydatność ujawnianych informacji klimatycznych
Dzięki swojej szczegółowości ujawniane informacje na temat klimatu pozwalają podejmować dobrze umotywowane decyzje. Podobnie jak etykiety na żywności pomagają konsumentom w wyborze zdrowych produktów, ujawniane informacje klimatyczne wskazują na bardziej ekologiczne warianty zakupowe i inwestycyjne. Jeśli nasze decyzje będziemy opierać na tych danych, więcej środków przeznaczymy na działania i technologie, które służą ekologizacji gospodarki.
Dzięki ujawnianym informacjom klimatycznym ludzie mają też lepszy ogląd zagrożeń związanych ze współpracą z określonymi firmami lub bankami. Przykładowo przedsiębiorstwo o wysokiej emisji gazów cieplarnianych może znaleźć się w trudnej sytuacji, jeżeli nowa polityka klimatyczna wymusi na nim zmianę dotychczasowych praktyk biznesowych.
Może ono ograniczyć lub nawet zakończyć działalność, zwłaszcza jeśli nie ma solidnej strategii zmniejszania emisji bądź radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatu. Jego akcjonariusze lub kredytodawcy mogą być narażeni na duże straty, z którymi niektórzy inwestorzy lub niektóre banki mogą sobie nie poradzić. W związku z tym ryzyko klimatyczne może skutkować problemami i destabilizacją w całej gospodarce.
Dlaczego ujawnianie informacji związanych z klimatem jest dla EBC ważne?
Jako bank centralny odpowiadamy za monitorowanie zagrożeń. Musimy wiedzieć, skąd pochodzi ryzyko klimatyczne, jakie może mieć skutki oraz jak mu przeciwdziałać. Dzięki ujawnianym danym klimatycznym nasze analizy mogą być dokładniejsze i rzetelniejsze. Na ich podstawie możemy podejmować właściwe decyzje dotyczące utrzymania stabilności naszej waluty i systemu finansowego.
Jako organ nadzoru bankowego uczulamy banki na ryzyka związane z klimatem. Wzywamy je do przejrzystości co do ekspozycji na te ryzyka, zwłaszcza w sektorach wysokoemisyjnych (takich jak budownictwo bądź włókiennictwo) lub obszarach narażonych na klęski żywiołowe spowodowane zmianą klimatu.
Przykładowo banki powinny zbierać i publikować dane o poziomach emisji przedsiębiorstw, którym udzielają kredytów. Powinny również otwarcie informować o podejmowanych działaniach na rzecz ekologizacji swojej działalności i płynnego przejścia na bardziej zrównoważoną gospodarkę.
Te wszystkie nowe informacje odnoszą się do ukrytych kosztów ryzyka klimatycznego.
Nasze informacje związane z klimatem
EBC i banki centralne ze strefy euro, łącznie tworzące Eurosystem, również publikują dane dotyczące swojego śladu węglowego i planowanych sposobów jego zmniejszenia. W rocznej deklaracji środowiskowej EBC przedstawiamy, jak dążymy do ekologizacji naszej działalności. Na przykład zużywamy mniej energii elektrycznej i zmniejszamy emisje związane z podróżami służbowymi.
W 2023 opublikowaliśmy dwa sprawozdania z informacjami klimatycznymi dotyczącymi zasobów aktywów utrzymywanych przez Eurosystem na potrzeby polityki pieniężnej oraz portfeli EBC niezwiązanych z polityką pieniężną. Te sprawozdania będą co roku aktualizowane. Dodatkowo krajowe banki centralne ze strefy euro informują o śladzie węglowym swoich portfeli niezwiązanych z polityką pieniężną.
Porównywalność ujawnianych danych klimatycznych
Sposób pomiaru i ujawniania ryzyk związanych z klimatem powinien się opierać na jednolitym zbiorze zasad.
Żeby mieć jasny ogląd sytuacji, niezbędna jest możliwość porównywania danych klimatycznych z różnych organizacji, a nawet różnych krajów. Musimy też mieć pewność, że informacje są istotne i wiarygodne. Tylko wtedy są przydatne i pozwalają podejmować decyzje, które pomagają w zarządzaniu ryzykiem klimatycznym i ekologizacji gospodarki.
W związku z tym ujawnianie informacji związanych z klimatem powinno być formalnym obowiązkiem wszystkich banków i przedsiębiorstw. Pewne wspólne standardy już istnieją i wkrótce nabiorą mocy prawnej: przykładem jest tu unijna dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
W szerszej skali Międzynarodowa Rada ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju opracowuje normy, które mają obowiązywać poza Europą i ułatwiać porównywanie informacji ujawnianych w różnych krajach.