Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
  • PAZIŅOJUMS PRESEI

Monetārās politikas lēmumi

2024. gada 12. septembrī

Padome šodien nolēma pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi – likmi, ar kuras palīdzību tā nosaka monetārās politikas nostājas virzību, – par 25 bāzes punktiem. Pamatojoties uz Padomes aktualizēto novērtējumu par inflācijas perspektīvu, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku, pienācis laiks spert vēl vienu soli ceļā uz monetārās politikas ierobežojumu līmeņa samazināšanu.

Nesen saņemtie inflācijas dati pamatā atbilst gaidītajam, un jaunākās ECB speciālistu iespēju aplēses apstiprina iepriekšējo inflācijas perspektīvu. Speciālisti paredz, ka kopējā inflācija 2024. gadā vidēji būs 2.5 %, 2025. gadā – 2.2 % un 2026. gadā – 1.9 %, tāpat kā tika paredzēts jūnija iespēju aplēsēs. Gaidāms, ka inflācija atkal nedaudz palielināsies šā gada beigās, daļēji tāpēc, ka agrākie krasie enerģijas cenu kritumi vairs neatspoguļosies gada inflācijas līmenī. Pēc tam nākamā gada 2. pusgadā inflācijai vajadzētu samazināties, tuvojoties mūsu mērķa līmenim. Attiecībā uz pamatinflāciju iespēju aplēses 2024. un 2025. gadam koriģētas un nedaudz paaugstinātas sakarā ar to, ka pakalpojumu cenu inflācija bijusi augstāka, nekā gaidīts. Vienlaikus speciālisti joprojām sagaida strauju pamatinflācijas kritumu (no 2.9 % šajā gadā līdz 2.3 % 2025. gadā un 2.0 % 2026. gadā).

Iekšzemes inflācija saglabājas augsta, darba samaksai joprojām pieaugot paātrinātā tempā. Taču darbaspēka izmaksu spiediens kļūst mērenāks un peļņa daļēji ierobežo augstākas darba samaksas ietekmi uz inflāciju. Saglabājas ierobežojoši finansēšanas nosacījumi, un ekonomiskā aktivitāte joprojām ir neliela, atspoguļojot vājo privāto patēriņu un ieguldījumus. Speciālistu iespēju aplēses paredz, ka tautsaimniecības pieaugums 2024. gadā būs 0.8 % un pēc tam kļūs straujāks, 2025. gadā sasniedzot 1.3 % un 2026. gadā – 1.5 %. Tas atspoguļo nelielas lejupvērstas korekcijas salīdzinājumā ar jūnija iespēju aplēsēm, galvenokārt sakarā ar vājāku iekšzemes pieprasījuma devumu dažos nākamajos ceturkšņos.

Padome apņēmusies nodrošināt savlaicīgu inflācijas atgriešanos tās noteiktā 2 % vidējā termiņa mērķa līmenī. Tā saglabās monetārās politikas procentu likmes pietiekami ierobežojošā līmenī tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams, lai sasniegtu šo mērķi. Padomes pieeja, nosakot ierobežojumu apmēru un ilgumu, arī turpmāk balstīsies uz datiem, pieņemot lēmumu katras sanāksmes ietvaros. Konkrētāk, tās lēmumi par procentu likmēm būs atkarīgi no inflācijas perspektīvas novērtējuma, ņemot vērā saņemtos tautsaimniecības un finanšu datus, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku. Padome iepriekš neapņemas virzīt procentu likmes konkrētā virzienā.

Kā tika paziņots 2024. gada 13. martā, 18. septembrī stāsies spēkā dažas pārmaiņas monetārās politikas īstenošanas darbības principos. Konkrētāk, starpība starp galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi un noguldījumu iespējas procentu likmi tiks noteikta 15 bāzes punktu līmenī. Starpība starp aizdevumu iespējas uz nakti procentu likmi un galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi nemainīsies (25 bāzes punkti).

Galvenās ECB procentu likmes

Padome nolēma pazemināt noguldījumu iespējas procentu likmi par 25 bāzes punktiem. Noguldījumu iespējas procentu likme ir procentu likme, ar kuras palīdzību Padome nosaka savas monetārās politikas nostājas virzību. Konkrētāk, kā tika paziņots 2024. gada 13. martā pēc darbības regulējuma pārskatīšanas, starpība starp galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi un noguldījumu iespējas procentu likmi tiks noteikta 15 bāzes punktu līmenī. Starpība starp aizdevumu iespējas uz nakti procentu likmi un galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi nemainīsies (25 bāzes punkti). Noguldījumu iespējas procentu likme attiecīgi tiks pazemināta līdz 3.50 %. Galveno refinansēšanas operāciju procentu likme un aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme tiks pazemināta attiecīgi līdz 3.65 % un 3.90 %. Šīs pārmaiņas stāsies spēkā 2024. gada 18. septembrī.

Aktīvu iegādes programma (AIP) un pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programma (PĀAIP)

AIP portfelis tiek samazināts mērenā un prognozējamā tempā, Eurosistēmai vairs atkārtoti neieguldot vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus.

Eurosistēma vairs pilnībā atkārtoti neiegulda PĀAIP ietvaros iegādāto vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus, samazinot PĀAIP portfeli vidēji par 7.5 mljrd. euro mēnesī. Padome paredz pārtraukt atkārtoto ieguldīšanu PĀAIP ietvaros 2024. gada beigās.

Padome turpinās atkārtoti ieguldīt no PĀAIP portfeļa vērtspapīru dzēšanas iegūtos līdzekļus, izmantojot elastīgu pieeju, lai novērstu ar pandēmiju saistītos monetārās politikas transmisijas mehānismu apdraudošos riskus.

Refinansēšanas operācijas

Bankām atmaksājot ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju ietvaros aizņemtos līdzekļus, Padome regulāri novērtēs, kā aizdevumu mērķoperācijas un to notiekošā atmaksa palīdz uzturēt tās monetārās politikas nostāju.

***

Padome ir gatava savu pilnvaru ietvaros koriģēt visus instrumentus, lai nodrošinātu, ka inflācija vidējā termiņā atgriežas tās 2 % mērķa līmenī un tiek saglabāta monetārās politikas transmisijas raita darbība. Turklāt, lai novērstu nevēlamu haotisku tirgus dinamiku, kas rada nopietnu apdraudējumu monetārās politikas transmisijai visās eurozonas valstīs, ir pieejams Transmisijas aizsardzības instruments, tādējādi ļaujot Padomei efektīvāk izpildīt tās uzdevumu saglabāt cenu stabilitāti.

Preses konferencē, kas sāksies šodien plkst. 14.45 pēc Viduseiropas laika, ECB prezidente komentēs apsvērumus, uz kuriem balstās šie lēmumi.

Precīzu Padomes apstiprinātu tekstu sk. angļu valodas versijā.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem