A Kormányzótanács
A Kormányzótanács az Európai Központi Bank fő döntéshozó testülete. Tagjai az Igazgatóság hat tagja, valamint az euroövezeti országok nemzeti központi banki elnökei.
A Kormányzótanács
(2024. október 16.)
Feladatkör
- Elfogadja az EKB-ra és az eurorendszerre ruházott feladatok ellátásához szükséges iránymutatásokat és határozatokat.
- Kialakítja az euroövezet monetáris politikáját, vagyis meghozza a monetáris célokra, az irányadó kamatokra és az eurorendszer jegybanki tartalékaira vonatkozó döntéseket, továbbá kidolgozza a döntések végrehajtásához szükséges irányelveket.
- Az EKB új, bankfelügyeleti feladatköreihez kapcsolódóan határozatokat hoz a felügyeleti döntéshozatal általános keretrendszeréről, továbbá a kifogásról való lemondáson alapuló eljárás keretében elfogadja a Felügyeleti Testület kész határozattervezeteit.
Értekezletek, döntéshozatal
A Kormányzótanács rendszerint havonta kétszer ülésezik. Hathetente értékeli a gazdasági és monetáris folyamatokat, és monetáris politikai döntéseket hoz. A többi értekezleten az EKB és az eurorendszer egyéb feladataival és hatásköreivel kapcsolatos kérdéseket vitatja meg. Annak érdekében, hogy az EKB monetáris politikai és egyéb feladatai, valamint felügyeleti hatásköréből eredő feladatkörei teljes mértékben el legyenek különítve egymástól, a Kormányzótanács a felügyeleti kérdéseket külön értekezleten tárgyalja.
A monetáris politikai döntéseket részletesen megindokolják egy sajtókonferencia keretében, amelyre hathetente kerül sor. A sajtókonferenciát az EKB elnöke vezeti az alelnök kíséretében.
A kormányzótanácsi értekezletek időpontjai A monetáris politikai döntések háttereEzenkívül az EKB rendszeresen, még a következő értekezlet előtt közzéteszi a Kormányzótanács monetáris politikai értekezleteinek leírását.
Tudjon meg többet az egységes felügyeleti mechanizmuson belüli döntéshozatalról.
Hogyan rotálnak a szavazati jogok az EKB Kormányzótanácsában?
Litvánia 2015. január 1-jei euroövezeti csatlakozása nyomán új szavazati rend lépett életbe a Kormányzótanácson belül, amelynek keretében a nemzeti központi bankok elnökei egymást váltva gyakorolhatják szavazati jogukat.
Ebben a szövegben olvashatjuk a bank gyakori kérdésekre adott válaszait a rendszer működéséről, és arról, hogy miért hozták létre.
Kisokos a szavazati jogok rotációjáról Teljes rotációs naptár