Kas yra pinigai?
2015 m. lapkričio 24 d. (atnaujinta 2024 m. birželio 19 d.)
Naudojate eurų banknotus ir monetas, greičiausiai turite ir banko sąskaitą. Kas gi yra tie pinigai? Kaip jie kuriami ir kokį vaidmenį atlieka centriniai bankai, pavyzdžiui, ECB?
Kiek žinote apie savo pinigus?
INSERTED BY ANONYMOUS PROXY
Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more
Ilgainiui pinigai keitėsi.
Anksčiau dažniausiai buvo naudojami prekiniai pinigai – iš vertingų medžiagų, pavyzdžiui, aukso, pagaminti daiktai. Vėliau pinigų funkciją atliko banknotai, kuriuos buvo galima išsikeisti į auksą ar sidabrą. Šiuolaikinėse ekonomikose, pavyzdžiui, euro zonoje, naudojami dekretiniai pinigai, kurie nėra susieti su jokiomis prekėmis.
Eurai yra dekretiniai pinigai
Dekretinius pinigus teisėta mokėjimo priemone paskelbia ir išleidžia centrinis bankas. Jų negalima tiesiogiai konvertuoti, pavyzdžiui, į auksą. Banknotams naudojamas popierius nėra labai vertingas, tačiau banknotai pripažįstami kaip pinigai, nes yra plačiai naudojami, o centriniai bankai stengiasi išsaugoti stabilią pinigų vertę.
Įvairios pinigų formos
Mūsų eurai gali būti ne tik banknotų ir monetų pavidalo – jie gali būti ir kompiuterinis įrašas mūsų banko sąskaitoje arba laikomi taupomojoje sąskaitoje. Siekdami užtikrinti, kad mūsų valiuta būtų tinkama naudoti ir ateityje, taip pat kuriame būsimus banknotus ir galimus skaitmeninius eurus, kurie papildytų grynuosius.
INSERTED BY ANONYMOUS PROXY
Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more
Banknotai
Eurų banknotus drauge spausdina euro zonos nacionaliniai centriniai bankai. ECB yra atsakingas už apyvartoje cirkuliuojančių banknotų kiekio valdymą ir nacionalinių centrinių bankų veiklos priežiūrą.
Daugiau apie eurų banknotusMonetos
ECB tvirtina galimų išleisti eurų monetų kiekį, tačiau vienintelės teisėtos jų emitentės yra euro zonos šalys. Su monetomis susijusius klausimus koordinuoja Europos Komisija.
Daugiau apie progines monetasBūsimi banknotai
Rengiamės išleisti naujos serijos eurų banknotus ir siekiame, kad jie būtų dar saugesni ir tvaresni. Pirmą kartą per visą euro gyvavimo istoriją bus išleisti visiškai naujo dizaino eurų banknotai.
Daugiau apie būsimus eurų banknotusSkaitmeninis euras
Tam, kad žmonės galėtų tiesiogiai naudotis centrinio banko pinigais skaitmenine forma, rengiamės galimam skaitmeninio euro įvedimui. Skaitmeninis euras suteiktų galimybę atsiskaityti bet kada ir bet kurioje euro zonos vietoje – taip kaip dabar banknotais, tik skaitmeniniu būdu.
Sužinokite, kodėl svarstome galimybę išleisti skaitmeninį eurąKaip kuriami pinigai?
Siekiant suprasti, kaip kuriami pinigai, svarbu skirti dvi pinigų rūšis.
- Centrinio banko pinigus užtikrina viešoji institucija, pavyzdžiui, ECB. Euro zonoje šios rūšies pinigus gali kurti nacionaliniai centriniai bankai. Piliečiams jie geriausiai matomi kaip banknotai. Kita centrinio banko pinigų rūšis yra indėliai, kuriuos komerciniai bankai laiko centriniame banke; tai – vadinamosios centrinio banko atsargos. Jie kuriami elektroniniu būdu per mūsų atvirosios rinkos operacijas.
- Komercinių bankų pinigai sudaro didžiąją dalį žmonių faktiškai naudojamų pinigų. Jie užtikrinami ir padengiami komercinių bankų turimu turtu. Tad bankai juos sukuria plėsdami savo balansus. Pavyzdžiui, jeigu komercinis bankas suteikia jums paskolą automobiliui nusipirkti, jis sukuria pinigus. Kai paskolą grąžinate, sukurti pinigai išnyksta.
Kiek pinigų yra ekonomikoje?
ECB apibrėžia pinigų junginius, pagal kuriuos vertina euro zonoje esančių pinigų kiekį ir teikia informaciją apie ekonomikos būklę: nuo siaurojo pinigų junginio (P1), apimančio banknotus, monetas ir bankų indėlius, kuriuos klientai gali greitai atsiimti, iki plačiojo pinigų junginio (P3), kuris taip pat apima ilgesnio termino indėlius ir kitą panašų turtą.
Pasitikrinkite, kiek išmokote!
Pasitikrinkite savo žinias apie pinigus interaktyviojoje viktorinoje. Pasirengę iššūkiui?
TAIP PAT SKAITYKITE